Evropska komisija je odobrila prodaju praha od larvi brašnara u zemljama Evropske unije. Ovaj proizvod uskoro će biti dostupan u supermarketima. Zašto je odobrena prodaja ove „nove hrane“ i koje su njene nutritivne vrednosti?
Nakon što je Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA) 2021. godine dala zeleno svetlo, prah od žutih larvi insekta – pogrešno nazivanog „brašnom“ – konačno je dobio dozvolu za komercijalizaciju i od strane Evropske komisije. To znači da ćemo uskoro, u zemljama EU, uključujući i Italiju, na policama prodavnica moći da pronađemo pakovanja praha od larvi brašnara (Tenebrio molitor), poznatih i kao žitni brašnar.
Reč je o vrsti buba koja je adaptirana na okruženja pod uticajem čoveka, poput skladišta hrane. Konkretno, ovaj insekt se često nalazi u ostavama, posebno u onima koje sadrže proizvode na bazi žitarica, poput pahuljica za doručak i brašna. Zbog toga je i dobio naziv brašnara. EFSA je larvu ovog insekta označila kao „inovativnu hranu“ (novel food) zbog izuzetnih nutritivnih svojstava. Nakon dugog regulatornog procesa, u skladu s uredbom EU (2017/2470), prah od larvi brašnara dobio je konačno odobrenje. Odluka je donesena uprkos protivljenju onih koji ne žele insekte na trpezama, smatrajući ih neprikladnim i nespojivim s evropskom kulinarskom tradicijom.
Međutim, stručnjaci su saglasni da se radi o održivoj i validnoj alternativi, značajno povoljnijoj za životnu sredinu u poređenju s tradicionalnim izvorima proteina.
Ograničena dozvola i uslovi za komercijalizaciju
Odobrenje Evropske komisije trenutno se odnosi isključivo na prah jedne francuske kompanije, Nutri’Earth. Ukoliko se druge kompanije prijave, Evropska komisija razmotriće i njihove zahteve. Pre prodaje, prah mora biti tretiran ultraljubičastim zracima. Komercijalizacija može započeti dvadeset dana nakon objave odluke u Službenom glasniku Evropske unije.
Nutritivne vrednosti praha od larvi brašnara
Prema EFSA, ovaj prah može se koristiti za pripremu testenina, hleba, kolačića, torti i drugih proizvoda. Situacija je slična onoj sa prahom od domaćeg cvrčka (Acheta domesticus), koji je odobren za prodaju u januaru 2023. godine. Ove vrste praha pripadaju kategoriji „nove hrane“ zahvaljujući bogatstvu proteina, vitamina (posebno B12), minerala, gvožđa, kalijuma, masnih kiselina, vlakana i fosfora. Zbog toga se smatraju odličnom alternativom mesu, slično kao pasulj.
Zašto EU odobrava proizvode na bazi insekata?
Glavni razlog je održivost. Proizvodnja ovih namirnica zahteva manje zemljišta, vode i hrane u poređenju s uzgojem stoke, što značajno smanjuje emisiju ugljen-dioksida i doprinosi borbi protiv klimatskih promena. Ujedno, očekuje se eksponencijalni porast potražnje za hranom u narednim godinama, pa se smatra da neće biti dovoljno proteina iz tradicionalnih izvora da zadovolje potrebe.
Insekti se, zbog svojih nutritivnih svojstava i održivosti, vide kao odlična alternativa. Ipak, niko neće biti obavezan da konzumira proizvode na bazi praha od larvi insekata, jer će oni uvek biti jasno označeni na ambalaži. Ovo je samo dodatna opcija pored tradicionalnih proizvoda, a kada je reč o alternativama mesu, biljni proizvodi su već široko dostupni.